Facebook - Natangia
Otwórz menu

Pętla Mazurska

Natangia Szkoła Żeglarstwa
Skośne tło
Separator

Pętla Mazurska jest  "oczkiem w głowie" pro-społecznej  działalności naszej szkoły żeglarstwa.

Masz 18 lat? Zagłosuj za budową nowej drogi wodnej na Mazurach! (kliknij)

3go czerwca 2009 z inicjatywy Artura Tomkiewicza, „Natangia” zorganizowała  spotkanie, w którym uczestniczyły władze powiatu giżyckiego, władze  miasta Giżycko, wójt gminy Miłki,  przedstawiciele Warm-Maz Okręgowego Związku Żeglarskiego oraz Mazurskiego WOPR i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie. Kluczową kwestią poruszoną  spotkaniu była budowa nowej drogi wodnej na mazurach między Niegocinem a Śniardwami, przez jeziora Wojnowo- Buwełno- Tyrkło, co obecnie nazywa się tzw. Pętlą Mazurską. Wyraziliśmy potrzebę połączenia jezior, jako alternatywę dla wodniaków i szansę rozwoju dla gmin. Na wspomnianym spotkaniu, jako szkoła żeglarstwa   zadeklarowaliśmy , iż będziemy  starać się poznać opinie wodniaków, żeglarzy i przedstawicieli branży turystycznej na temat rozbudowy szlaku na wspomnianym odcinku. Zainteresowanie  i poparcie było tak wielkie, że kadra i  kursanci „ Natangii” i Artur Tomkiewicz w trakcie prowadzonych rejsów zaczęli zbierać podpisy z poparciem dla Pętli Mazurskiej

Regularnie pojawiamy się na "Mazurskich Targach Sportów Wodnych", organizowanych przez portal mazury.info.pl gdzie jako szkoła żeglarstwa poruszamy zagadnienie nowej drogi wodnej na mazurach.

Nasze działania poświęcone połączeniu jezior  śledził giżycki dziennikarz Sławomir Kędzierski, który od dłuższego już czasu zajmuje się kwestią  połączenia wodnego między jeziorami, rozbudowy szlaku i dzięki Niemu, 04.03.2010 w Giżyckim Centrum  Kultury doszło do spotkania przedstawiciela naszej szkoły Artura Tomkiewicza z senatorem Markiem Konopką, który także „walczy”  o realizację nowego przejścia miedzy Niegocinem a Śniardwami i interesuje się Pętlą Mazurską jako nową drogą wodną na mazurach. Senator gorąco poparł  nasze działania przyznając ,że aktywne włączenie się „wodniaków” i nie tylko w sprawę rozbudowy szlaku, niewątpliwie przyspieszy jego realizację.

Na obecnym etapie, projekt budowy nowej drogi wodnej nabrał jeszcze większego rozmachu. Za pieniądze samorządów opracowane zostały już koncepcje budowy nowej drogi wodnej. Jako szkoła żeglarstwa wystosowaliśmy list do Prezydenta RP z prośbą o spotkanie. W kwietniu 2013 roku popłynęliśmy omegą z 1956r z Giżycka do Warszawy i w ten nietypowy sposób dostarczyliśmy do Kancelarii Prezydenta RP dokumenty zawierające wspomnianą koncepcję.Rejs zajął nam niecały tydzień i był wspaniałą przygodą! Jesteśmy dumni z faktu, iż nasze starania o Pętlę Mazurską nabrały bardzo poważnego wymiaru i że prostymi choć czasem szalonymi działaniami udaje nam się zwrócić uwagę najwyższych władz w Państwie.

Jako szkoła żeglarstwa staramy się propagować ideę Pętli Mazurskiej wśród żeglarzy, wodniaków także polityków ale i wśród społeczności lokalnej. Służą temu imprezy i przedsięwzięcia, które staramy się organizować cyklicznie, są to m.in. :

Z żeglarskim pozdrowieniem: Artur Tomkiewicz