Facebook - Natangia
Otwórz menu

Most obrotowy w Giżycku

Natangia Szkoła Żeglarstwa
Skośne tło
Separator

Czy wiedziałeś, że most obrotowy na Kanale Łuczańskim w Giżycku jest unikatem na skalę europejską? Przęsło mostu waży 100 ton a mimo to otwierane jest ręcznie przez jednego człowieka! Umożliwia to specjalny system przekładni, które wprawiane są w ruch za pomocą specjalnej korby. Dzięki temu przęsło jest w stanie obrócić się o 90 stopni dając tym samym możliwość dla ruchu wodnego na kanale.

Most został zbudowany w 1898 roku.Zapewniał on komunikację z położoną po drugiej stronie kanału potężną fortyfikacją- twierdzą Boyen. Niestety podczas II Wojny Światowej wycofujące się wojska niemieckie wysadziły most w powietrze. Po wojnie most odbudowano a w latach 70’tych zainstalowano mechanizm elektryczny, który niestety niszczył konstrukcję mostu. Na początku lat 90’tych most został oddany ponownie do użytku po gruntownym remoncie i ponownym zainstalowaniu mechanizmu ręcznego.

Kanał Łuczański w swej historii szczycił się jeszcze jednym otwieranym (przez podnoszenie) mostem. Znajdował się on obok obecnego mostu kolejowego. Niektórzy nawet twierdzili, że był to otwierany most kolejowy. Tak czy owak mosty tego typu są nie lada atrakcją i stanowią dużą wartość historyczną