Facebook - Natangia
Otwórz menu

Mazury...

Natangia Szkoła Żeglarstwa
Skośne tło
Separator

Czy wiedziałeś, że obecne Mazury to dawne Prusy? Tereny te były przez lata pustoszone przez Zakon Krzyżacki w ramach chrystianizacji. Potem przyszły lata epidemii dżumy (1709-1711)-która wytrzebiła jedną trzecią populacji. Na przetrzebione przez wojny i dżumę tereny zaczęli napływać między innymi osadnicy z Mazowsza i to właśnie od nich pochodzi nazwa Mazury. Po pierwszej wojnie światowej obszar Mazur wszedł w terytorium państwa polskiego, jednakże pojawił się nie lada problem. Otóż nie wszyscy mieszkający na Mazurach chcieli, aby były one częścią Polski.

W wyniku tego 11 lipca 1920 r. przeprowadzono „Plebiscyt na Mazurach” i okazało się, że prawie cała ludność opowiedziała się za przyłączeniem Mazur do Niemiec! Jednakże prawda jest taka, że Niemcy przywieźli całą rzeszę swoich obywateli w celu głosowania, ponadto w tym czasie gdy trwał plebiscyt Polacy „tłukli się” z bolszewikami w ramach wojny polsko-bolszewickiej. Po II Wojnie Światowej Mazury weszły już twardo w terytorium Polski.

Dzisiejsze Mazury to prawdziwy tygiel kulturowy jako efekt historycznych zawirowań. Ukraińcy, Litwini, Polacy, Mazurzy, Niemcy to stały element mazurskiej kultury. Na przestrzeni dziejów chyba największe „baty” oberwali rodowici Mazurzy. Przez Niemców gnębieni bo byli Prusakami, przez Rosję bo uważani byli za Niemców…ale i rdzenni Polacy także ogólnie nie pałali do nich miłością. Jedno przyznać należy: infrastruktura wodna, lądowa, gospodarka- najbardziej rozwijały się na Mazurach pod panowaniem naszych niemieckich sąsiadów